Homogenizatory do mleka służą do przetwarzania mleka, aby uzyskać jednorodną konsystencję. Mleko naturalne zawiera tłuszcze w postaci kulek, które mogą powodować oddzielanie się i tworzenie warstwy śmietany na powierzchni mleka. Homogenizacja mleka polega na rozbiciu kulek tłuszczu na mniejsze cząstki, które są równomiernie rozprowadzone w mleku, dzięki czemu mleko nie oddziela się na składniki.
Homogenizatory do mleka – jak odbywa się homogenizacja?
Homogenizacja mleka odbywa się zwykle w dwóch etapach. W pierwszym z nich mleko jest poddawane wysokim ciśnieniom w specjalnej komorze homogenizacyjnej. Powoduje to rozbicie kulek tłuszczu na mniejsze cząstki.
Następnie mleko jest przepuszczane przez zawór zwężający. Zwiększa się ciśnienie i następuje dalsze rozbicie cząstek tłuszczowych na jeszcze mniejsze. Po homogenizacji mleko jest chłodzone i gotowe do spożycia.
Homogenizatory do mleka są szeroko stosowane w przemyśle mleczarskim, gdzie umożliwiają uzyskanie jednolitej konsystencji mleka oraz zwiększają jego trwałość. Homogenizacja mleka pozwala również na uzyskanie produktów o różnej zawartości tłuszczu, takich jak mleko odtłuszczone, mleko 2%, mleko 3,2% czy śmietana.